1. Skład czy łamanie?
- Łamanie to inaczej wlewanie tekstu - czyli umieszczenie go w kolumnach na stronach publikacji.
- Skład publikacji to działania wpływające na jej wygląd i czytelność - a więc dobór krojów i wielkości fontów, dobranie interlinii i światła, kolorów, marginesów, żywych pagin itd.
2. Font czy czcionka?
- Czcionki (tylko nie trzcionki!!!) używane były w czasach, gdy druk przygotowywało się (składało się) ręcznie z metalowych kostek zawierających litery (jak na zdjęciu obok). Dzisiaj czcionka to komplet znaków o takich samych parametrach (kroju, wielkości i odmianie). Np. Arial 12 pt Bold to jedna czcionka.
- Fonty - to kroje liter np. w komputerze. W jednym foncie mogą być zawarte wszystkie czcionki z danej rodziny - a więc np. Arial (wszystkie wielkości i odmiany typu bold, italik itp.).
3. Wektor czy bitmapa?
Zagadnienie jest dość skomplikowane, dlatego w uproszczeniu:
- Pliki wektorowe to pliki zapisane w komputerze w sposób bardziej matematyczny. Np. linia pozioma o długości 5 cm będzie traktowana jako linia od punktu X0 Y0 do punktu X5 Y0. Czy ona będzie dłuższa czy krótsza - nie wpływa na wielkość pliku, bo zmienią się tylko współrzędne jej punku X i Y.
- Natomiast ta sama linia w pliku bitmapowym będzie zapisana jako zbiór punktów (pixeli) ją tworzących. A więc Px1: X0Y0, Px2 X1Y0, Px3.... itd. aż do ostatniego pixela. Dodatkowo, to ile tych pikseli będzie potrzebnych do opisania linii, zależy od rozdzielczości pliku, która określa ile pikseli mieści się w 1 calu lub mm. A więc im dłuższa linia, tym większy plik.
Najczęściej w plikach bitmapowych zapisuje się zdjęcia, a w plikach wektorowych napisy, logotypy i grafiki.
Co z tego wynika?
Kształty wektorowe można bezkarnie powiększać do granic możliwości.
Natomiast to samo logo w bitmapie jest ograniczone swoją rozdzielczością i nie da się go bezstratnie powiększyć.
Poniżej porównanie 3-krotnego powiększenia grafiki wektorowej (po lewej) i bitmapowej (po prawej):
- Przykłady rozszerzeń plików wektorowych: cdr, ai, eps, pdf (ale może się zdarzyć, że ktoś w takim pliku umieści bitmapę i zapisze plik jako jeden z ww.).
- Pliki bitmapowe to m.in.: png, jpg, tif, bmp.
4. Co to są "krzywe"?
- Popularnie nazywa się tak komputerowe fonty zamienione właśnie na krzywe, czyli kształty opisane matematycznie, ale już nie dające możliwości pisania takim kształtem. W ten sposób np. literka I staje się czworokątem.
Używa się ich np. wtedy, gdy chcemy przekazać dalej plik, ale jego odbiorca może nie posiadać użytego przez nas fontu w swoim komputerze.